Ο Πάνος Τριανταφύλλου

Μπορεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς να έχει δικαίως συνεπάρει τα πλήθη με τη νίκη του, ένας άλλος όμως σπουδαίος αθλητής δόξασε παράλληλα την Ελλάδα.

Ο λόγος για τον Πάνο Τριανταφύλλου, τον «χρυσό» Παγκόσμιο Πρωταθλητή στην Ξιφασκία με αμαξίδιο.

Ο ασημένιος Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο που διεξάγεται στο Άμστερνταμ και πλέον βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση του «εισιτηρίου» που οδηγεί στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο αθλητής μετά τη νίκη του μίλησε στο Open.

«Ήταν όνειρο, το ήθελα πάρα πολύ», είπε. «Το πίστεψε ο προπονητής μου, το πίστεψα κι εγώ» δήλωσε χαρακτηριστικά.

«Κουβαλάς από πίσω σου τον ελληνικό λαό που πιστεύει ότι θα τον κάνεις υπερήφανο», είπε.

Ένα τροχαίο το 2004 ενώ ήταν 18 ετών τον καθήλωσε σε αναπηρικό καροτσάκι αλλά δεν το έβαλε κάτω. Λίγους μήνες μετά το ατύχημα άρχισε να ασχολείται με τον αθλητισμό.

«Όλα γίνονται για κάποιον λόγο. Δεν πρέπει να τα παρατάμε» ήταν το μήνυμά του.

Ο «ασημένιος» παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κυπέλλο ξιφασκίας με αμαξίδιο, που έλαβε χώρα στο Άμστερνταμ.

H πορεία του Πάνου Τριανταφύλλου

Σε όμιλο και αγώνες κατάταξης ο πρωταθλητής είχε εννέα νίκες σε δέκα αγώνες, με την πιο σημαντική στα ημιτελικά όπου επικράτησε 15-9 επί του Πολωνού Αντριάν Κάστρο.

Στη φάση των ομίλων, ο ίδιος είχε πέντε νίκες και μία ήττα, αλλά στους αγώνες κατάταξης κέρδισε 15-12 τον Γάλλο Βαλέ, 15-8 τον Γάλλο Ιφέμπε, 15-9 τον Κάστρο. Μάλιστα, στον τελικό επικράτησε 15-9 του Ούγγρου Ταργιάνι.